×

Tüp Bebek Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli

Öncelikle tüp bebek tedavisi sonrası, verilen ve devam edilecek ilaçlarınıza hekiminiz bırakın diyene kadar devam etmelisiniz. Unutmayın ki tüp bebek tedavisinde verilen ilaçlar bitince bırakılacak değil, tamam diyene kadar devam edilecek ilaçlardır ve kademeli olarak hekim tarafından bıraktırılırlar. 
Tüp bebek tedavi sonrası, hekiminiz onay verene kadar cinsel birliktelik olmamalıdır. İlk 2-3 gün evde dinlenme sonrası dışarı çıkılabilir, yürüyüşte sıkıntı yoktur ancak spor ve ağır efor aktivitelerinde bulunmayınız, eğilip kalkarken özellikle ilk günlerde dikkat edilmeli, uzanırken de yine yavaş hareketler tercih edilmelidir. 

Tüp Bebek Beta HCG Değerleri Kaç Olmalı

Tüp bebek tedavisi sonrası en heyecanlı günümüz test günümüz yani kanda Bhcg testi yapılacak olan gündür. Ben hastalarımda idrar testi yaptırmamalarını düşük değerlerle gebeliğin başlayıp ilerleyeceği zaman idrarda çıkmayıp gereksiz moral bozukluğuna yol açmaması açısından önermiyorum. 3. gün embriyosu transferi yapıldı ise 12. gün , 5. gün embriyosu transferinde 10. gün kanda Bhcg değeri bakılabilir. Erken bakılmasını yine düşük değerlerle karşılaşılabileceği için önermiyorum. 
Peki bu değer kaç olursa içimiz rahat etmeli ? 100 ‘ün üzerindeki değerler çoğunlukla sağlıklı gebelik olarak devam eder ve 2 gün sonra tekrar kontrol edildiğinde % 66 kadar yükseliş gösterirler. Kendi deneyimlerime göre Bhcg değeri 40 ve üzerinde olanlarda yükselme ve sağlıklı gebelik oluşumu izlenmektedir. Daha düşük değerler genellikle biyokimyasal gebelik olarak sonuçlanır, değerlerde geri düşmeler gözlenir. 

AMH Değeri Kaç Olursa Tüp Bebek Yapılır

AMH yani anti müllerian hormon, yumurtalık rezervinin kandaki en iyi belirtecidir. Amh değeri 1,5 ‘un altında ise hanımlar herhangi bir yaş veya sağlık problemi olmadan yumurta dondurma hakkına yasal olarak sahiptir ve evli olmayan veya yakında çocuk düşünmeyen hanımlara kesin önerimizdir. 
Amh değerine göre tüp bebek yapmak, yaşa göre ve çiftlerin özelliğine göre farklılıklar gösterir ve göstermelidir. 1 ‘in altındaki değerlerde veya tabi ki 0, ile başlayan çok düşük amh değerlerinde çok hızlı davranmak gerekir. Ancak 1-1,5 arası ve yumurta sayısı iyi olan hanımlarda, yaşlar da 35 in altında ise tüp bebek tedavisine geçmeden bir süre kendiliğinden deneme veya tüp bebek öncesi aşılama tedavileri denenip sonra ihtiyaca göre tüp bebek tedavisine geçilebilir. 

Tüp Bebek Beslenme

Tüp bebek tedavisinde beslenme aslında olması gereken, sağlıklı beslenme düzeni diyebiliriz. Ancak tabi ki bazı tüketilmemesi gereken içecek ve yiyecek gruplarından bahsedeceğim. 
Sağlıklı ve faydalı beslenme kurallarına uyarak tabi ki sebze , meyve , kırmızı -beyaz et dengeli olarak tüketilmeli, ekmek seçimi beyaz değil koyu renk tahıllı cinslerden seçilmelidir. Posalı beslenme yani sebze & meyve hem vitamin mineraller yönünden destek olacağı gibi , kabızlığa da engel olarak , zorlanmayı , ıkınmayı engelleyecektir. Protein alımı et, süt, yumurta, peynir, balık tüketimi ile sağlanmalıdır. 
Şeker , tuz, fazla karbonhidrat ve yağ içeren besinlerden uzak durmak faydalı olacaktır. Kahve ve çay tüketimi tamamen kesilmeli veya çok az seviyelere indirilmelidir.   

Tüp Bebek Başarısızlık Nedenleri

Tüp bebek tedavisi her zaman ilk denemede  başarılı olabilmek için uyguladığımız bir tedavidir. Kliniğimizin misyonu ve bütün çalışmalarımız bu yöndedir.
Ancak tüp bebekte başarı kadar ne yazık ki başarısızlık da var. Hatta bazı vakalarda tekrarlayan başarısızlıklar da yaşanabilir.  
Peki neden başarısızlıklar yaşanabilir veya tekrarlayan başarısızlıklarla karşılaşabiliriz ? Ya da tüp bebek tedavisinde zor vakalar olarak tanımladığımız çiftlerimiz kimlerdir ? 
Tüp bebek tedavisinde başarı ve başarısızlık nelere bağlıdır ?
 İlk olarak yaş faktörü değerlendirilmeli, çiftlerin yaşları çok önemli iken  , özellikle anne yaşına dikkat çekeriz, 35 yaş üzerinde hem yumurta sayısı azalacağı gibi, yumurta sayısı iyi olanlarda dahi yumurta kalitesi de düşecektir. 
Erkek faktör olarak sperm kalitesi çok önemlidir, orta ve ağır erkek faktörlerde, yani spermiogram parametreleri bozuk olanlarda, düşük sayı , kötü hareket yüzdesi ve düşük morfolojili erkekler, azospermi dediğimiz kendiliğinden sperm çıkmayan tese işlemine gerek duyan vakalar, genetik olarak kromozomlarında translokasyon veya inversiyon gibi bozukluklar taşıyanlarda sperm kalitesine veya yokluğuna bağlı olarak başarı oranları düşer.
Yaştan bağımsız olarak, düşük over rezervi yani erken menopoz vakalarında, yine ileri yaşlarda olduğu gibi yumurta sayısı, kalitesi ve genetiğine bağlı olarak başarı şansları normale göre düşüktür. Yine endometriozis hastalığının derin olduğu, çikolata kistlerinin yumurtalık rezervini ciddi derecede düşürdüğü vakalarda başarı şansları düşer.
Rahim içi yapışıklık, miyom veya şekil bozukluğu sebebiyle histeroskopik cerrahi geçiren, düzeltmelere rağmen yapışık olan endometriuma sahip hanımlarda, ince endometrium sorunu yaşayan bir türlü tedavi ile kalınlaşmayan vakalarda tutunma problemleri sebebiyle başarı şansları düşer.   
Anne baba adaylarının kromozom sıkıntılarında, tek gen hastalıklarında elimizde sağlıklı embriyo sayısı az olduğunda veya kalmadığında yine başarı şansları düşüktür. 
Anne baba adaylarının kromozomları normal olmasına rağmen, herşey normal ancak tekrarlayan bir başarısızlık var ise embriyo genetiğinde sorun olabilir. Bu yüzden de Tekrarlayan Tüp bebek başarısızlıklarında muhakkak embriyo biyopsisi yapılarak, sağlıklı embriyo transferi yapılmalıdır. 
Anne adaylarımızın kronik hastalıklarında, tiroid hastalıkları, diyabet , kanama pıhtılaşma genlerindeki kuvvetli mutasyonlar ve bozukluklarda tüp bebek tedavisi sonucu embriyo tutunma becerileri azalacağından veya endometriumun implantasyon kapasitesi azalacağından yine başarı şansları da azalacaktır. 

Op.Dr.Filip Taşhan Muayenehanesi – Maçka No : 1 – Harbiye Mah. Maçka Cd. Feza Apt. No:1 D:1 Şişli / İstanbul

☎ 0 532 059 04 89
☎ 0 212 259 75 76
📧 tashanfilip@gmail.com

WhatsApp ;  0 532 059 04 89

Kliniğimizde gebelik takibi, jinekolojik muayene ve küçük işlemler, tüp bebek tedavisi takiplerini yapmaktayız. Ameliyatlar ve bazı küçük müdahaleler, doğum, tüp bebek işlemleri için de anlaşmalı A sınıfı Hastanelerimizi kullanmaktayız.

X