×

Kadın hastalıklarında Glutatyon ve antioksidan serum tedavileri

Glutatyon , C vitamini , diğer vitaminler ve antioksidan moleküller özellikle son dönemde anti aging uygulamaları olarak bilinse de kadın sağlığında ve hastalıklarında, hem önleyici hem de tedavi edici etkilerinden dolayı kullanılmaktadır. 
Kadın hastalıklarında özellikle tablet şeklindeki takviyeler HPV virüsünün vücuttan atılmaya yardımcı olması amacıyla çok sık kullanılmaktadır . Tablet takviyelerin yanı sıra daha çabuk ve hızlı etkiler sağlayabilmek için glutatyon ve vitamin içeren serumları da özellikle yüksek riskli HPV virüsü tiplerinin temizlenmesi amacıyla düzenli olarak hastalarımızda kullanmaktayız. Tedavi süreleri 15 günde bir kez , yaklaşık 6 ay olarak belirlenebilir. Düşük riskli HPV virüsü tipleri kendiliğinden de bağışıklık sistemi tarafından yok edilebileceği gibi , yüksek riskli tipler için antioksidan tedaviler ve hastaların smear, hpv tarama-tipleme gibi testler ile takibi de önemlidir. 
Endometriozis hastalığında , yani çikolata kisti olarak bildiğiniz hastalıklarda da glutatyon ve antioksidan tedavilerin yararı bilimsel olarak gösterilmiş ve birçok makalede yazılmıştır. Özellikle tüp bebek tedavisi uygulayacağımız hastalarda , ameliyat etmeden tüp bebek tedavisine karar verdiğimiz çikolata kisti olan vakalarda başarıyı artırabilecek bir yöntem olarak glutatyon serumlarını uygulayabiliriz, aynı zamanda endometriozise bağlı ağrı şikayetlerini de azaltmaya yardımcı oluruz. 
Düşük over rezervi olan, yani amh değeri düşük, erken menopoz tanısı alan hastalarımızda gebelik için uygulayacağımız tedaviler ve tüp bebek tedavisi öncesinde ve tedavi sırasında glutatyon serumları, multivitamin ve antioksidan içeren serumları da kullanabiliriz. Bu gruptaki hastalarımıza bu takviyeleri tablet , takviye edici gıdalar olarak da verebildiğimiz gibi serum şeklindeki uygulamalar bize daha hızlı etki sağlayabilir. 
Glutatyon ve diğer antioksidanlar bu yararları mitokondri üzerinden, hücreler üzerinde artmış oksidatif stresi  azaltarak sağlarlar. 
Hpv virüsünün servikal hücreler üzerinde oksidatif stresi artırarak hücresel yapıyı bozduğu ve önce cin 1-2-3, daha sonra da servikal kansere yol açtığı bilimsel yayınlarda gösterilmiş, bu sebeple de antioksidan tedavilerin etkinliği özellikle serum takviyeleri olmak üzere, takviye tablet ve gıdalarında etkinliği doğrulanmıştır.

 

X