×

Tüp Bebek Başarı Hikayeleri

Tüp bebek tedavisinde başarı demek eve sağlıkla giden bebek demektir. Pozitif sonuç ilk aşamayı kazandığımızı daha sonra ultrasonda sırasıyla önce gebelik kesesi sonra da bebek ve kalp atışını görerek ilerleriz.Bazen hiçbir sorunu olmayan, genç çiftlerde, açıklanamayan infertilitede bir kereden başarılı sonuçlar alınamayabilir. Bazen de zor vakalarda, ileri yaş anne adaylarında, düşük ve çok düşük over rezervinde, tek yumurta tek embriyo transferinde, ağır erkek faktörlerde, azospermi vakalarında bulunacak birer  yumurta , birer sperm ile oluşturulan o tek embriyolarla başarı hikayeleri yazılabilir.

Bizim hikayelerimizde neler var birkaç tanesini anlatmak isterim.

Amh değeri 0.009 ile önemli bir merkeze tüp bebek tedavisi için başvurup yumurta nakline yönlendirilen bir çiftimiz ağlayarak arayıp hemen gelmişlerdi. 2 yumurta gördük hemen düşük doz tedavi başladık, ilk denemeyle yumurtalarımız boş çıktı. Her zaman yapmadığımız bir yöntemi uyguladık. Hastamızı bozulan ilk adetle tekrar gördük ve tekrar ara vermeden tedaviye başladık, 2.denemeye ara vermeden devam ettik ve sonucunda 2 tane matür yani olgun yumurtayı almayı başardık, ertesi gün iki embriyomuz olmuştu. Transferi 3. Gün yaptık ve ikizlerimizi 9 ay sonra kucağımıza aldık.

Her düşük over rezervi olan her amhsı düşük olan hiç yumurtası olmayacak demek değildir.

Bir çiftimiz tek tüpü tıkalı, diğeri açık, hocam benim tüpüm alınacak sonra tüp bebek yapılacak dediler siz yapar mısınız diye tavsiye ile geldi. Her şey normal yumurtalık rezervi çok iyi, tüpün de alınmasına gerek yoktu. Çiftimizi bir aşılama deneyelim isterseniz dediğimde olmaz dediler ama hocam tavsiye ile geldik ne derseniz varız dediler. İkiz kızlarımız büyüdüler bile ….

Tek tüpüm var nasıl gebe kalırım diye soranlar çok olur bu yüzden bu hikayeyi paylaştım sizlerle. Tek tüp çalışıyor ise başka bir sebep yoksa, her vakada tüp bebeğe gerek olmayabilir.

Sevgili Tülay polikistik over sendromu olarak araştırıp bulup gelmişti. Tedavi bitiminde polikistik overden elimizde sadece 3 embriyo biri iyi kalitede, diğer ikisi evlere şenlik durumdaydı. Tabi ki hem biz hem hastamız durumu şaşkınlıkla karşılarken, Anne adayımız hocam ben size güvendim geldim ama laboratuvarda sıkıntı var herhalde diye serzenişte bulundu. Tabi ki tıbbi açıklaması genetik, hücre kalitesi , yumurta ve sperm kalitesi bunlar elimizde son kalacak olan embriyoların kalitesini belirliyorlar ama bunu tüp bebek yaptıran ve pozitif sonucu deli gibi arzulayan bir anne adayına anlatmak kolay değil. Sonuca gelin hocam derseniz iyi kalitedeki tek embriyo tuttu ikiye bölündü ve bıcır bıcır iki güzel kızımız yine bizim kucağımızda dünyaya geldi. 

Elektriğimizin uzun süre sonra tuttuğu bir güzel ailemle yola çıktık 5 embriyo elde ettik, bir polikistik over hastası olduğu için hepsini dondurduk. İlk 2 transferde başarılı olamadık, hiçbir sebep de bulamadık. Son transferi yapmadan önce rahim içinde bir sıkıntı yok ama bir histeroskopi yapalım rahim içini uyarmış oluruz bir sıkıntı varsa yapmışken çözeriz dedik. Histeroskopide bir problem bulamadık sadece endometriumu hafiften uyardık, kaşıdık ama rahim içine çizik atmadık !!!!   İki denemede negatif olduk bu da tutmaz ama yapalım hocam olmazsa biz size güveniyoruz baştan başlarız dediler. Ama o tek embriyo 5. Gün embriyosu pozitif olup kucağımıza doğdu ve çok güzel sarı mı sarı bir erkek çocuğu oldu JSon dönemlerde gizli kamera gibi videolar çekip izin aldık diye yayınlamak moda da olsa kvkk ve sağlık bakanlığının kanunlarına  göre çok doğru değil.

Bize de bu kurala uyarak 10 yıldır olmuyor  biz yaptık 14 yıldır olmuyor biz yaptık gibi videoları paylaşmıyoruz.

Son dönemde 14 yıllık bir hasrete daha son vermenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Yine son dönemlerde özellikle 40 -41 yaş gebeliklerimiz, pozitif sonuçlarımız bizi ve çiftlerimizi çok mutlu ediyor.

44 yaş ve sonrası için istisnalar kaideyi bozmaz, mucizelere her zaman açığız ama kendi yumurtalarınız ile gebe kalma şansınız çok düşüyor bunu etik olarak her hastama söylediğim gibi buraya da yazıyorum.

Endometrioma ( çikolata kisti ) hastalarındaki başarı hikayelerimiz ise laparoskopik olarak çikolata kistini aldıktan sonra 6 ay içerisinde kendiliğinden oluşan sayısız gebelik haberlerimizdir.

Başarı kadar başarısızlığın da olduğu bu yolda güvendiğiniz hekiminiz ile devam etmelisiniz. Bir kere olmadı diye oradan oraya sürüklenerek tekrarlayan başarısız tüp bebek hikayelerine karışmayınız benim naçizane dosthane tavsiyemdir.  

X