×

Genital Siğil Nasıl Geçer

Genital siğiller temasla geçer. Bu yüzden korunmasız cinsel ilişki ile geçebileceği gibi, sürtünme ile de bulaşır. Temasla vulva ( kadında dış genital alan) ,  vajina , anüs ve orofarenks dediğimiz ağız boğaz bölgesine de bulaşabilirler. 

Genital Siğil Yakma Operasyonu

Genital siğillerin en sık tedavisi yakma dediğimiz, koterizasyon işlemi ile yapılır. Sayısı çok fazla değil ise lokal anestezi ile klinikte rahatlıkla yapılabilir. 

Genital Siğil Tedavi Edilmezse Ne Olur

Genital siğiller tedavi edilmezse hızla çoğalabilir, kadınlarda vajina ve anüs bölgesinin tamamen kapanmasına yol açacak kadar yoğunlukta genital siğil kitlelerine rastlıyoruz.  

Erken dönemde kolay bir şekilde yakma veya dondurma ile çözülebilecek problemler, özellikle bağışıklık sistemi  düşük olan kişilerde hızla çoğalıp tedaviyi çok zor durumlara getirebiliyor. 

Genital Siğil Tedavi Sonrası Bakım

Genital siğillerin yakma veya dondurma ile tedavisi sonrası ilk bakımı ağrı kesici, antibiotik ve doku iyileştirici kremler ile yapılmalıdır. 10 gün sonra ilk kontrol yapılır ve nüks olmaması için de 2-4 ay süre ile imiquimod içeren kremler kullanılması önerilir.

Genital Siğil Dondurma Sonrası İyileşme

Siğil dondurma yakma işlemine göre daha kolay ve estetik olabilir. Yaklaşık 10 gün içinde iyileşme sağlanır ve bu sürenin sonunda hastaların kontrole gelmesi istenir. Yoğun ve büyük siğillerde dondurma işleminin birkaç seans yapılması gerekebilir. 

 Genital Siğil Neden Tekrar Eder

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde genital siğiller sık tekrarlayabilir. Tedavi sonrası nüksü engelleyecek kremler, HPV virüsünün vücuttan atılmasını sağlayacak takviye ilaçlar kullanılabilir. 

Genital Siğil Kendi Kendine Geçer mi

Genital siğiller kendiliğinden geçmez, aynı sayıda ve boyutta kalabilecekleri gibi, büyüme ve sayıda çoğalma olabilir. 

HPV Genital Siğil Kendiliğinden Geçer mi

Hpv virüslerinin zayıf tipleri , bağışıklık sistemi iyi olan kişilerde vücuttan kendiliğinden 1-2 yıl içerisinde atılabilir. Ancak oluşmuş olan genital siğiller kendiliğinden geçmez, kontrolsüz çoğalmamaları için yakma, koter veya dondurma yöntemleri ile tedavileri yapılmalıdır. 

Op.Dr.Filip Taşhan Muayenehanesi – Maçka No : 1 – Harbiye Mah. Maçka Cd. Feza Apt. No:1 D:1 Şişli / İstanbul

☎ 0 532 059 04 89
☎ 0 212 259 75 76
📧 tashanfilip@gmail.com

WhatsApp ;  0 532 059 04 89

Kliniğimizde gebelik takibi, jinekolojik muayene ve küçük işlemler, tüp bebek tedavisi takiplerini yapmaktayız. Ameliyatlar ve bazı küçük müdahaleler, doğum, tüp bebek işlemleri için de anlaşmalı A sınıfı Hastanelerimizi kullanmaktayız.

X