×

Genital Estetik Olarak Neler Yapıyoruz?

Genital estetik dendiğinde öncelikle uygulama çeşitleri ve yapılacak birbirinden farklı işlemler aklımıza gelmeli. Vulvada beyazlatma işleminden, vajinal daraltma – vajinoplasti, labioplasti operasyonları gibi çeşitli girişimler yapmaktayız. Bu işlemlerde muayene bulgularına göre lazerle ameliyatsız yöntemleri veya genital estetik operasyonları uygulamaktayız.

Genital estetik olarak, dış genital bölge yani vulvada lazerle beyazlatma en sık ve en basit uygulanabilecek işlemlerdendir.

Diğer işlemlerde ameliyatsız lazerle uygulanan estetik girişimler veya genital estetik operasyonlar yapılabilir.

Vajinal daraltma ve idrar kaçırma tedavileri, şikayetlerin seviyesine ve muayene bulgularına göre lazerle ameliyatsız olarak yapılabilir mi , yoksa cerrahi operasyonlar mı uygulanmalı öncelikle bunun kararı verilir. Fazla sayıda ve zor doğum hikayeleri olan hanımlarda genellikle cerrahi uygulamalar daha doğru olur, hızlı ve kesin sonuçlar vajinal daraltma operasyonları ile elde edilebilir. Aynı şekilde şiddetli idrar kaçırma problemlerinde, idrar kaçırma ameliyatları, özellikle TOT uygulamaları başarılıdır. Hafif vajinal genişlik ve idrar kaçırma olgularında lazerle tedavilerde genellikle tek veya 2 Seansta başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Labioplasti operasyonu, dış genital estetik operasyonlar içinde, en sık yaptığımız işlemdir. Diğer vajinal ve dış genital estetik operasyonlarda olduğu gibi, labioplasti sonrası da hızlı taburculuk ve günlük yaşama dönüş kolaydır.

Genital Bölge Estetik Operasyonları

Genital bölgeye yapılan cerrahi işlemeler, eskiden sadece acil ihtiyaçlar dahilinde uygulanmaktayken, genital bölgedeki farkındalığın toplumumuzda artmaya başlamasıyla estetik amaçla çok sık yapılmaya başlanmıştır.

Genital bölgeyi estetik olarak neler bozabilir?

Labium minuslar dediğimiz küçük dudakların, normalden büyük olmaları, asimetrik olmaları, cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olmaları, idrar yaparken zorluklar meydana gelmesi, en popüler vajinal bölge estetik operasyonlarından biri olan Labioplasti ameliyatlarının yapılmasına olanak vermiştir.

Fazla sayıda doğum yapan hanımlarda, vajinanın ön ve arka duvarları genişlemekte, bu durum hem görüntü olarak hem de cinsellik sırasında hanımları rahatsız edebilmektedir. Genişlemiş bir vajina dokusu vajinoplasti ameliyatları ile düzeltilebilir. Kolporafi anterior denilen vajina ön duvarı düzeltme operasyonu, kolporafi posterior olarak adlandırılan arka duvar düzeltme operasyonları ile Vajinoplasti ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Genital bölgelerindeki cildin rengi koyulaşan hanımlar bazen bu durumdan rahatsızlık duyabilirler. Bu durumlarda da birkaç seanstan oluşan beyazlatma işlemleri yapılabilir.

Labioplasti

Labium minus denilen küçük dudakların normalden büyük olmaları vajina girişini kapatmalarına, ağrılı cinsel ilişkiye, idrar yaparken zorluklara sebep olabildiği gibi, estetik olarak da rahatsızlık verebilir.

Küçük dudakların düzeltildiği genital estetik operasyonlara Labioplasti ameliyatı diyoruz.

Labioplasti, genellikle genel anestezi ile yapılırken, lokal anestezi ile de yapılabilir. Ameliyat süresi 30-45 dakika arasındadır. Hastalarımız gün içinde taburcu olup günlük hayatlarına devam edebilirler.

Ameliyat sonrası bölgenin hassasiyetinden dolayı ağrı hissetmek doğaldır. Operasyon sonrası yaklaşık 1 ay cinsel ilişki olmayacaktır.

Labiumlar dış bölgede oldukları için, ameliyat kızlık zatına zarar vermez, dolayısıyla cinsel deneyimi olmayan hanımlar da bu operasyonu olabilirler.

Ameliyatı yaparken amacımız hem estetik olarak düzgün bir genital bölgeye kavuşulmasını sağlamak, hem de mevcut şikayetleri gidermektir.

Kızlık zarı dikimi – kızlık zarı tamiri – Himenoplasti

Anatomik olarak gerçek amacı sadece kız çocuklarını enfeksiyonlardan korumak olan himen yani kızlık zarı, bazı toplumlarda, bizde de olduğu gibi önem arz eder.

Kızlık zarının tabu olduğu ülkemizde, cinsel deneyimi olan genç hanımlar, ihtiyaç duydukları zaman bizlere ulaşıp bu operasyon hakkında bilgi talep etmekte ve operasyonu olmak istemektedirler.

Himenoplasti, en fazla yarım saat süren, genel veya lokal anestezi ile yapılabilen bir operasyondur. Gün içinde günlük hayata geri dönülebilir. Genital bölgede hafif bir ağrının dışında bir şikayet vermez.

Himenoplastide merak konusu olan, kalıcı mı yapıyorsunuz? Geçici mi? sorusudur.

Geçici olarak tanımlanan işlemde, gerekli günden birkaç gün önce basit bir sütür atılarak kanama sağlanması amaçlanır.

Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise, hasar görmüş bölgeden bir parça (flep) çıkartılarak, mukoza denen dokular karşılıklı getirilerek dikilir, hem kalıcı tamir, hem de daraltma sağlanmış olur. Bu işlem her zaman yapılabilir, ancak ben yine de gerekli günlere yakın zamanlarda yapılmasını tercih etmekteyim.

Klinik deneyim ve yönetim olarak her zaman kalıcı yöntemi kullanarak, daha başarılı sonuçlar elde etmekteyim. Bu operasyonu ilişkiye girileceği planlanan günden yaklaşık 10 gün önceden itibaren gerçekleştirmekteyim.

Sonuç olarak himenoplasti, sosyal amaçlarla yapılan, genç hanımların mutlu olmasını sağlayan, basit, gün içinde normale dönülebilen, korkmaya gerek olmayan bir operasyondur.

Vajina Daraltma

Vajina sağlam ve sıkı kasları olmasına rağmen genişleyebilen bir yapıya sahiptir. Bazı kadınlarda dokuların gevşeyeme müsait olmaları, daha çoğunlukla da zor veya fazla sayıda normal doğum gerçekleşmiş olması gibi sebeplerle vajinada belirgin genişlemeler ön ve arka duvarlarda olabilir.

Ön duvardaki genişlemelere sistosel denmektedir, idrar kaçırmalar da bu duruma eşlik edebilir. Ön duvarın düzeltilmesini kolporafi anterior ameliyatı ile sağlayabiliyoruz. Aynı zamanda idrar kaçırmayı da düzeltecek operasyonları eş zamanlı gerçekleştirebiliriz.

Arka duvardaki genişlemeler ise rektosel olarak adlandırılmaktadır, kolporafi posterior operasyonu ile düzeltilmektedir.

Vajinoplasti, ön ve arka vajina dokusunun sarktığı, genişlediği durumlarda aynı anda her iki bölge de düzeltilerek yapılır. Böylece eskisi darlığında, daha sağlıklı bir vajina elde edilir.

Daha keyifli ve özgüvenli bir cinsel yaşam için rahatlıkla yapılabilecek bir operasyondur Vajinoplasti ameliyatı.

Genellikle genel anestezi ile yapılır, ancak spinal anestezi ile de uyumak istemeyen hastalarımıza bu operasyonu yapabilmekteyiz.

Ameliyatımız yaklaşık 45 dakika-1 saat sürebilir. Hastanede bir gün kalınabilir veya aynı gün taburcu olunabilir.

Bir ay cinsel yaşam olmayacak, ancak daha sonra eskisinden daha mutlu ve sağlıklı bir cinsellik dönemi sizi bekleyecektir.

GİZLİLİK TAAHHÜTNAMESİ

Muayenehaneye başvuru nedeniniz ve size ait kaydedilen tüm bilgiler, sizin yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlı Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998 23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Hastalarımız hakkında gizliliğimiz esastır.

X