×

İnfertilite Polikliniği

İnfertilite Polikliniği
İnfertilite yani kısırlık nedir, Üreme sağlığı nedir, ne amaçla bu kavramları kullanmak zorunda kalıyoruz.
İnfertilite bir çiftin 35 yaş altında iki yıl, 35 yaş üzerinde ise bir yıl boyunca gebelik elde edemediği durumlara verilen isimdir .
Üreme sağlığı çiftlerin kendi kendine gebe kalabilmelerini anlatan bir terimdir .
Çiftler kendi kendine gebe kalamadı zaman üreme sağlığını etkileyen, anne adaylarında ve baba adaylarında veya her ikisind birden doğal yoldan gebeliğe mani olan problemler bulunabilir .
Üreme sağlığı ile ilgilenen , Üremeye yardımcı tedavi yöntemleri eğitimi almış olan kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından bu çiftler değerlendirilmeli, gebe kalamama sorunu neredeyse bunun tespit edilip ona göre tedavisi yapılmalıdır.
Bizler kendi Kliniğimizde, infertilite Polikliniği olarak, hem kadın hem erkek hastaları Üreme sağlığı açısından değerlendirerek onlara tedaviler sunmaktayız.
Kadınlarda üreme sağlığını ilgilendiren problemler yumurtalıklar, tüpler, rahim içini ilgilendiren problemler, üremeyi etkileyecek bazı hormonal sıkıntılar olabilir.
Üreme sağlığı hekimleri olarak, yumurtalık rezervini iyi değerlendirmeli, yumurta sayısı normal mi, olması gerekenden düşük mü, olması gerekenden fazla yani polikistik Over mi, yumurtalıklardaki yapılar var mı bunları iyi değerlendirmeliyiz. Yumurtalık rezervi ile ilgili şüphelerimiz de AMH diğeri ile yumurtalık rezervinin sağlamasını yapmalıyız.
Yumurtalıkları etkileyen kist var ise ilaç tedavisi mi, ameliyat gereksinimi var mı bunları belirlemeliyiz .
Kadınlarda tüplerin tıkalı olduğu durumlarda, tek taraflı veya çift taraflı tıkanıklıklar, Hidrosalpenks varlığı gebe kalmayı direkt etkiler. bu yüzden rahim filmi çekilmeli hem tüplerin durumu ortaya konmalı hem de rahim içinde polip,miyom , yapışık, perde var ise ortaya konmalıdır.
Kadınları ilgilendiren Üreme sağlığı problemlerinde, rahim içi problemler Histeroskopik cerrahi ile çözülerek başka bir sorun yoksa kendiliğinden gebelik için beklenebilir.
Yumurtalık rezervi ile ilgili problemlerde, düşük yumurtalık rezervi de daha çok tüp bebek tedavisi, polikistik Over gibi problemlerde aşılama ile tedaviye başlanabilir.
Tüpleri ilgilendiren hidrosalpenks dediğimiz , tüplerin tıkalı olup içlerinin sıvı ile dolduğu durumlarda bu tüplerden artık fayda gelmez.
Tek tüp de olsa iki tüp de olsa laparoskopik cerrahi ile alınmalıdır . Tek tüpü alınan kadınlar başka bir sorun yoksa kendiliğinden gebe kalabilirler, iki tüp birden alınmak gerekiyor ise ameliyat sonrası tüp bebek tedavisi uygulamak gerekir.
Çikolata kıstı, endometriozis hastalığında, hastalığın derecesine, yumurtalık kişinin çapına, yumurtalık rezervine, ek faktörlere göre ameliyat veya tüp bebek tedavisi kararı hastaya göre seçilmelidir.
Kadınları ilgilendiren Üreme sağlığı problemlerinin çözümü, aşılama, histeroskopik cerrahi, laparoskopik cerrahi, tüp bebek tedavisi ve kök hücre & eksozom uygulamarı olarak sayılabilir.
Erkekleri ilgilendiren Üreme sağlığı problemleri, spermiogram testi ile kolay bir şekilde tespit edilebilir. Hafif ve orta bozukluklarda aşılama tedavisi bu çiftlerde fayda sağlayabilirken, ağır erkek faktör bozukluklarında tedavi öncesi mümkün olduğu kadar sperm sayı ve kalitesi artırılarak tüp bebek tedavisi tercih edilir. Ağır erkek faktörlerde Azospermi dediğimiz sperm çıkmama durumunda ilaç tedavileri, Ürolojik tedaviler uygulanıp testislerden biyopsi alma TESE yöntemiyle sperm bulunarak tüp bebek tedavisi yapılır .

X