×

Miyom Nedir

Miyomlar, rahimin düz kas tabakasından oluşan selim yani iyi huylu kitlelerdir. Miyomların yerleştikleri bölgelere, verdikleri şikayete ve çaplarına göre takip veya tedavileri gerekir.

Miyomalar uterusun düz kas yani myometrium tabakasından oluştukları için, adet sancısı, fazla miktarda veya düzensiz adet kanamalarına sebep olabilirler.

Miyomlardan çok nadir olmakla beraber leiomyosarkom dediğimiz kötü huylu oluşumlar çıkabiliyor bu yüzden de dikkatli değerlendirme gerekir.

* myomektomi

Myomektomi , rahimdeki myomların alınması ameliyatına verdiğimiz isimdir. Myomların çapına, sayısına yerleşimine göre farklı ameliyat yöntemleri kullanılabilir.

Rahim içindeki submökoz miyomları, histeroskopi ile vajinal yoldan kapalı kamera sistemi ile alabiliriz.

Yine vajene doğmuş myomlar, vajinal yoldan kolay bir şekilde çıkartılabilir. . İntramural veya subseröz miyomlar açık veya kapalı cerahi yöntemleri ile karından  alınırlar. Yerleşim yeri basit olan birkaç adet lan miyomlar laparoskopi ile alınabilir, rahimi kurtarmak gerekiyor ise açık veya robotik yöntemlerler miyomektomi yapılabilir.

* myometrium nedir

Myometrium rahimin yani uterusun düz kas tabakasına verilen isimdir. Rahimin duvar katları  endometirum – iç tabaka, myometrium – orta , düz kas tabakası , seroza – dış tabaka olarak üç tabakaya ayrılır.

Myometrium rahimin en kuvvetli tabakasıdır, düz kaslardan oluşur. Myomlar ve adenomyozis oluşumları bu tabakadan gelişmektedir.  

* myomektomi nedir

Myomektomi ( miyomektomi) myomların alınmas için uygulanan ameliyatımızın ismidir. Açık , kapalı yöntemlerle yapılabilir. Kapalı yöntemler submüköz miyomları aldığımız histeroskopi, karından alınması gereken myomlar için de laparoskopik veya robotik kapalı yöntemler uygulanmaktadır.  

* myoma uteri nedir

Myoma uteri, miyom olarak bilinen iyi huylu kitlelerin Latince ismidir. Rahim içinden düz kas tabakasından kaynaklanan selim huylu kitlelerdir. 

X