×

Aile Planlaması

Aile planlama nasıl yapılmalı Kimlere Doğum kontrol haplarını önerebilirizKimlere spiral uygulayabiliriz
Laparoskopi ile tüplerin bağlanması nasıl olur 
İki veya daha fazla çocuk sahibi olup, daha fazla çocuk düşünmeyen çiftlerde, aile planlaması yapılması istenmeyen gebeliklerin başımıza gelmemesi, gereksiz operasyonların da geçirilmemesini sağlar.
Aile planlaması doğum kontrol hapları, rahim içi araçlar yani spiral uygulaması ile sağlanabildiği gibi kesin çözüm olarak tüplerin bağlanması ile de sağlanabilir.


Tüplerin bağlanması geri dönüşsüz bir yöntem değildir, istenildiği zaman tekrar açılabilir. Ancak özellikle ailesini tamamlayan tekrar çocuk istemeyen çiftler için tüplerin bağlanması en uygun yöntem olabilir. Tüpler laparoskopik olarak kapalı yöntemle bağlanır, koterize edilip kesilip iki ucu birbirinden ayrılır. Kapalı yöntemle yapıldığı zaman hastamızı sabah ameliyat edip, öğleden sonra taburcu edebiliriz. Basit bir cerrahi olduğu için, laparoskopiye bağlı gaz şikayetleri yaşanmaz ise ertesi günden itibaren tamamen normal hayatımıza dönebiliriz.


Hocam aile planlama için ameliyat istemiyorum, hormon kullanmak da istemiyor diyen hanımefendilerde rahim içi araçlar yani spiral uygulaması da çok basit bir şekilde muayenehane şartlarında yapılabilir. Spiral uygulaması iki çocuk arasında belli bir zaman geçsin ikinci çocuğu daha sonra planlayalım diyen çiftlerde de en uygun yöntemdir.
Spiraller normal ve hormonlu spiraller olarak ikiye ayrılır. Kanama miktarı fazla olan hanımlarda progesteron hormonu içeren spiralleri uygulamak hem korunmayı sağlamak, hem de fazla miktardaki adet kanamasının tedavisini sağlamak açısından daha uygundur.


Genç hanımlarda, çocuğu henüz olmayan ve korunmak isteyen, kronik rahatsızlığı olmayan , yarım paketten fazla sigara tüketmeyen, emboli-pıhtı atma riski, kanama pıhtılaşma genlerinde mutasyonu olmayan hanımlarda doğum kontrol hapları en uygun seçenek olabilir.  

X