×

Gebelikte Hangi Çayları İçebiliriz

Gebelik döneminde çay içebilir miyim, bitkisel çaylar düşük yaptırıyormuş doğru mu?


Ülkemizde hanımlar arasında bu çay konusu gerçekten hem popüler hem de düşüre sebep olur mu gibi söylentilerden dolayı karmaşık bir konu. Normal çay tüketimi demir emilimini azaltır için kahvaltı ile beraber çay içilmesini çok önermiyoruz veya normal çay tüketiminin daha açık olarak yapılmasını istiyoruz. Bitkisel çaylar gebelikte bir çok semptoma, Şikayete iyi geleceğinden dolayı sizler için bazı yabancı kaynaklardan bu çayları araştırarak hangi çaylar neye iyi gelir bunları değerlemeye çalıştım. İsırgan otu çayı hem demir eksikliğine hem de eklemlerin şişmesine iyi geldiği için tüketilebilir. Rezene, nane, papatya ve zencefil bulantı ya, mide ekşimesi ne ve mide ağrılarına, sindirim sorunlarına iyi gelecekleri için rahatlıkla içilebilecek bitkisel çaylar. Rezene bağırsak kazalarına karşı daha etkilidir, lohusalık döneminde de anne sütünü artırır.

Zencefil ve paptya aynı zamanda baş ağrısına karşıda da etkilidir. Papatya çayı özellikle rahat bir uyku için veya gergin olduğumuz dönemlerde sinirlerimize çok iyi gelecektir, akşam bir bardak papatya çayı içerek çok rahat uyuyabilirsiniz. Karahindiba ödem, şişlik, eklemlerdeki şişkinlikler ve sindirim sorunlarını hafifletebilir.


Ahududu yaprağı içeren çaylar yayındeki esnekliği artırır bu yüzden yabancı kaynaklarda gebeliğin 26. haftası ndan itibaren doğuma kadar içilmesi önerilmektedir.

X