×

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE YUMURTA TOPLAMA

Yumurta toplama işlemi veya  OPU (ovum pick up) , bildiğiniz gibi tüp bebekte ana işlemlerden biridir. Yumurta topama işlemi, yumurtaların gelişiminin tamamlandığını düşündüğümüz dönemde yani takibe başladıktan yaklaşık 10-12 gün sonra yapılır.
Yumurta toplama işlemi, ultrasonda gördüğünüz yumurtaların çapları ortalama 17-20 mm. arasına geldiğinde, yumurtlama iğnesi yani bildiğiniz adıyla çatlatma iğnesi yapılır ve anne adayının yaşına, yumurta sayısına göre 35-36 saat sonra, genellikle uyutarak yapılmaktadır. Yumurta toplama işlemi genel anestezi altında yaklaşık 10-15 dakika içerisinde yapılır. Hastamız 1-2 saat dinlendikten sonra tabucu edilir, günlük hayatına dönebilir veya evinde dinlenebilir.
Polikistik overli kadınlarda, yumurta sayısı daha fazla olduğu için işlem sonrası ağrı olabilir, birkaç gün hafif kasık ağrısı devam edebilir, onun dışında yumurta toplama ağrılı bir işlem değildir, işlem sonrası da ağrı genelde hissedilmez.
Bir veya iki yumurta var ise o zaman uyutmadan da yumurta toplama tercihe göre yapılabilir.
Yumurta toplama işleminden sonra, herseye yolunda ise, embriyo transferi için hazırlıklar başlar , embriyo gelişimini takiben uygun günde embriyo transferi, 3-5. günler arasında yapılır.
X