×

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında Neler Yapılabilir?

Bebek sahibi olmak her çiftin arzusudur. Gelişen sağlık teknolojileri, tüp bebek tedavisinin uygulanmaya başlanması ve geliştirilmeye devam etmesiyle, bebek sahibi olamayan çiftlerin bir kısmına bu güzel duyguları yaşatmamızı sağlamaktadır..

Tedavi yöntemlerine rağmen, uygulanan birkaç tüp bebek tedavisine rağmen gebe kalamayan çiftlerimiz olmaktadır.

İki veya daha fazla tüp bebek denemesi ile gebe kalamayan çiftlerimizi, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan gruba dahil ederek, daha özel incelemeler, tanı ve tedavi yöntemleri, tutunmayı artırıcı yöntemler uygulamaya çalışıyoruz.

Uygulanacak tanı veya tedavi yöntemlerinin, bilimsel olarak kanıtlanmış, alacağımız sonuçlarla katkılarının ispat edilmiş olmaları gerekir. Birçok bilimsel olmayan, tüp bebek başarısına katkısı olmayacak girişimler, çoğu zaman çiftlerimizi gereksiz yere umutlandırmaktadır.

Tekrarlayan tüp bebek başarısızılıklarında uygulanabilecek bilimsel, doğru ve katkı sağlayacak bazı araştırma, tanı ve tedaviye ek yöntemlerin bir kısmını sizlere anlatmak isterim.

Öncelikle histeroskopi ile ultrasonografide görülemeyen polip, septum, myom gibi patolojilerin varlığını tespit etmek, hiçbir patoloji olmasa dahi rahim içini gözlemlemek faydalı bir görüntüleme yöntemidir.

Anne ve baba adaylarının genetik incelemeleri, tekrarlayan başarısızlıklarda yapılmalıdır. Herahangi bir kromozom bozukluğu, embiryo genetiğini bozacağı için başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Ancak anne ve baba adaylarının kromozom analizlerinin normal olmasına rağmen embiryolarda genetik anomaliler saptanabilmektedir. Bu durumlarda da tekrarlayan başarısızlıklar yaşanır. Bu sebeple tüp bebek tedavilerinde, embiryo biopsileri geliştirilmiş, PGD ve Array CGH yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır. Böylece embiryoların genetiği ortaya konularak, sağlıklı embiryoların transferi yapılmış olacaktır.

Embiryo kalitesini artırıcı yöntemler, embriyoloji labratuarlarımızda uygulanmaktadır.

Embiryo tutunmasını artırmak için birçok medikal ilaçlar destek olarak kullanılmaktadır. Progesteron hormonu türevleri, kan sulandırıcı hap ve iğneleri rutin olarak kullanmaktayız.

İntralipid uygulamaları, bir serum uygulaması şeklinde yaptığımız, anne adayının bağışıklık sistemini düzenleyerek, embriyonun yabancı bir doku olarak algılanmasını engellediğini ve implantasyonu artırdığını düşünerek uyguladığımız bir yöntemdir.

Ağır erkek faktörlerlerde, hanımlarda yumurtalık rezervinin kötü olduğu durumlarda tabii ki tüp bebek tedavi başarısı düşmektedir. Bu başarısızlıklar direk tekrarlayan başarısızlık gibi düşünülmemelidir.

İsteyen herkesin bebek sahibi olabilmesi dileklerimle …

#isteyenherkesbebeksahibiolsun

#sağlıkmutluluktur

#drfiliptaşhan

X